top of page

5 numrat e lidhur me shendetin e Zemres

  Sa mirë po e mbroni veten nga sëmundjet e zemrës, te cilat jane shkaku kryesor i vdekjes në vend? Kontrolli i pesë numrave të rëndësishëm mund t'ju japë një ide të mirë ne lidhje me kete gje: presioni i gjakut, sheqeri në gjak, LDL kolesteroli me nivelin e triglicerideve dhe perimetri i belit. Këto vlera ofrojnë një panorame të përgjithshëm të shëndetit të një personi dhe, më konkretisht, cilët faktorë mund të duhet të trajtoni për të ulur mundësinë e një ataku në zemër apo goditje në tru.

  Më poshtë janë vlerat ideale për çdo parameter, së bashku me arsyen se perse ato janë të rëndësishme si dhe këshillat për përmirësimin e tyre.

Kush jane shifrat e shëndetit të zemrës suaj?

  Ndërsa vlerat ideale janë te rekomanduara për shumicën e njerëzve, mjeku juaj mund të rekomandojë vlera të ndryshme bazuar në moshën tuaj ose gjendje të tjera shëndetësore.

Presionin e gjakut

Më pak se 120/80 mmHg

  Leximet e presionit të gjakut ju tregojnë forcën e gjakut që shtyn kundër arterieve tuaja kur zemra juaj tkurret (presioni i gjakut sistolik, numri i parë) dhe relaksohet (presioni diastolik i gjakut, numri i dytë). Presioni juaj i gjakut pasqyron se sa fort po punon zemra juaj (për shembull kur jeni duke pushuar ose duke ushtruar) dhe gjendjen e enëve të gjakut. Arteriet e ngushtuara dhe jofleksibile shkaktojnë rritjen e presionit të gjakut.

  Pse është i rëndësishëm për shëndetin e zemrës: Presioni i lartë i gjakut përshpejton dëmtimin e enëve të gjakut, duke nxitur një grumbullim të pllakave yndyrore (aterosklerozë). Kjo krijon bazën për një atak në zemër. Presioni i lartë i gjakut detyron dhomën kryesore të pompimit të zemrës të zmadhohet, gjë që mund të çojë në ulje te forces se zemrës. Së fundi, presioni i lartë i gjakut rrit rrezikun e goditjeve ne tru për shkak të bllokimit ose plasjes së enëve te gjakut në tru.

  Çfarë ben mire: Një dietë e pasur me kalium (që gjendet në shumë perime, fruta dhe fasule) dhe e ulët në natrium (që gjendet me tepricë në shumë ushqime të përpunuara, ne kripën e gjelles dhe në ushqimet e gatuara në restorante); minimizimi i alkoolit.

Kolesteroli LDL

Më pak se 70 mg/dL

  Një test kolesteroli (ose profili i lipideve) tregon shumë numra. Mjekët zakonisht janë më të shqetësuar për kolesterolin e lipoproteinës me densitet të ulët (LDL), grimca që përbëjnë rreth dy të tretat e kolesterolit në gjak.

  Pse ka rëndësi për shëndetin e zemrës: Grimcat e tepërta të LDL vendosen brenda mureve të arterieve. Aty, ato gelltiten nga qelizat e bardha të gjakut, duke formuar aterosklerozën.

  Çfarë ndihmon: Kufizimi i yndyrave të ngopura (që gjenden në mish, bulmet dhe vezë) dhe zëvendësimi i kalorive të humbura me yndyrë të pangopur (që gjenden në arrat, farat dhe vajin e ullirit).

 

Trigliceridet

 

Më pak se 150 mg/dL

 

  Ndoshta më pak të njohura se kolesteroli, trigliceridet janë forma më e zakonshme e yndyrës në qarkullimin e gjakut. Të ardhura nga ushqimi, këto molekula sigurojnë energji për trupin tuaj. Por kaloritë e tepërta, alkooli dhe sheqeri që trupi nuk mund të përdorë kthehen në trigliceride dhe ruhen në qelizat dhjamore.

  Pse ka rëndësi për shëndetin e zemrës: Ashtu si kolesteroli i lartë LDL, vlerat e larta të triglicerideve janë lidhur me një rrezik më të lartë të sulmit në zemër dhe goditjes në tru.

  Çfarë ndihmon: Kufizimi i ushqimeve që janë të larta në yndyrna të pashëndetshme, sheqer, ose të dyja; ngrënia e ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3 (si peshku); shmangia e alkoolit.

Sheqeri në gjak

Më pak se 100 mg/dL (para ngrenies)

  Sheqeri i lartë në gjak përcakton diagnozën e diabetit. Diabeti i tipit 2 është më i zakonshmi. Ndodh kur trupi zhvillon rezistencë ndaj insulinës (insulina u mundëson qelizave të marrin sheqer) dhe nuk prodhon insulinë të mjaftueshme për të kapërcyer rezistencën.

  Pse ka rëndësi për shëndetin e zemrës: Nivelet e larta të sheqerit në gjak dëmtojnë muret e enëve të gjakut dhe bëjnë që sheqeri (glukoza) të ngjitet me LDL. Kjo bën që LDL të oksidohet më shumë - një faktor tjetër që nxit aterosklerozën. Sheqeri i tepërt në gjak gjithashtu i bën më ngjitëse fragmentet qelizore të quajtura trombocite, kështu që ato kanë më shumë gjasa të formojnë mpiksje, të cilat mund të shkaktojnë një atak në zemër ose goditje në tru.

  Çfarë ndihmon: Shmangia e pijeve me sheqer dhe ushqimeve të pasura me sheqer; ngrënia e drithërave të plota, të papërpunuara në vend të ushqimeve të bëra me drithra të perpunuara. 

Perimetri i belit

Cilido numër që është më i ulët:

Më pak se gjysma e lartësisë suaj në inç

OSE

Gratë: Më pak se 89 cm

Meshkujt: Më pak se 101.6 cm

Matni belin rreth barkut të zhveshur pak mbi kërthizë. Një bark i madh - atë që mjekët e quajnë obezitet abdominal apo visceral - zakonisht nënkupton yndyrë që rrethon organet e brendshme.

  Pse ka rëndësi për shëndetin e zemrës: Yndyra viscerale sekreton hormone dhe faktorë të tjerë që nxisin inflamacionin, i cili shkakton clirimin e qelizave të bardha të gjakut të përfshira në aterosklerozën.

  Çfarë ndihmon: Konsumimi i më pak kalorive, veçanërisht kalorite nga ushqimet me sheqer, kripë dhe yndyrna të pashëndetshme.

Këshilla universale për të përmirësuar të pesë masat e shëndetit të zemrës

  Nëse një ose më shumë nga numrat tuaj janë mbi nivelet ideale, ju nuk jeni vetëm. Shumica e amerikanëve janë mbipeshë ose obezë dhe kanë perimeter beli mbi norme. Pesha e tepërt dhe perimetri i belit ndikojnë në presionin e gjakut, kolesterolin LDL, trigliceridet dhe sheqerin në gjak. Ngrënia e një diete të shëndetshme me bazë bimore mund të ndihmojë. Aktiviteti fizik i rregullt gjithashtu ndihmon: synoni për të paktën 30 minuta ushtrime me intensitet të moderuar, si ecja e shpejtë, në shumicën e ditëve. te javes. Zakone të tjera të jetesës që mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës përfshijnë 7 deri në tetë orë gjumë gjatë natës dhe menaxhimin e nivelit të stresit.

bottom of page