top of page

25 Fakte Magjepese rreth Zemres Tende

 1. Sa me I arsimuar te jesh, aq me I ulet eshte rreziku per semundje zemre.

 2. Permasat e nje valvule zemre normale jane afersisht sa permasat e nje 50 lekeshi.

 3. Pacemakerat e pare vendoseshin ne prize ne mur.

 4. Humori pozitiv ndihmon ne uljen e rrezikut per semundje zemre.

 5. Numri I Infarkteve ne zemer me I larte eshte naten e Krishtlindjeve dhe pasohet nga data 26 Dhjetor dhe nata e Vitit te Ri.

 6. Njerezve realisht mund ti thyhet zemra. Ka raste qe nje situate stresuese ne jete mund te shkaktoje insuficience kardiake te perkohshme.

 7. „Studimi“ i pare qe tregon perfitimet e dietes vegjetariane shfaqet ne Bibel, ne librin e Danielit (viti 600 para eres sone)

 8. Balena blu ka zemren me te madhe – qe peshon mbi 680 Kg.

 9. Modestia nxiti shpikjen e stetoskopit. Perpara daljes se stetoskopit, mjeket duhet te vendosnin veshin e tyre direkt ne gjoksin e pacientit.

 10. Semundjet e zemres jane zbuluar ne mumjet 3000 vjecare.

 11. Zemra juaj ka permasat afersisht sa dy duart tuaja te mbledhura se bashku.

 12. Ajo tkurret 100.000 here ne dite.

 13. Ushtrimi I sportit rregullisht eshte elementi I vetem me I rendesishem per shendetin e zemres. Dhe eshte falas.

 14. Semundjet e zemres jane rreziku shendetesor me I madh I juaji (dhe eshte rrezik me I madh se kanceri I gjirit tek grate dhe kanceri I prostates te burrat).

 15. Tingulli I rrahjeve te zemres eshte perplasja e kapakeve te valvulave kur hapen dhe mbyllen.

 16. Cdo minute zemra pompon 6.8 litra gjak.

 17. Zemra juaj eshte nje makine e kordinuar. Ana e djathte e dergon gjakun ne mushkri, nderkohe qe ana e majte dergon gjak ne pjesen tjeter te trupit.

 18. Ju ruani shendetin e zemres tuaj nepermjet dietes, sportit dhe menaxhimit te stresit.

 19. Kanceri i zemres eshte shume i rralle, sepse qelizat e zemres ndalojne shumimin e tyre shume heret.

 20. Mesatarisht rrahjet e zemres tek femrat jane 8 rrahje per minute me te shpeshta se tek meshkujt.

 21. Zemra ka gjeneratorin e saj elektrik dhe do te vazhdoje te tkurret edhe nese e shkepusni nga trupi.

 22. Cdo qelize e trupit furnizohet me gjak nga zemra, pervec Cornese.

 23. Zemra e pompon gjakun ne 96560 km ene gjaku (me shume se dy here distance e tokes perreth – perimetri I tokes eshte 40 075 km).

 24. Sasia e gjakut qe zemra nxjerr jashte saj gjate nje tkurrjeje eshte afersisht sa 4 luge caji.

 25. Nje maratone prej 26 miljesh mund te kryhet edhe per 2 ore, por vrapuesit e cdo shpejtesie kane 45% rrezik me pak per te patur semundje zemre apo Stroke (insult ne tru).

bottom of page