top of page

Rreziku i perdorimit te Alkolit gjate diteve te nxehta te Veres

Eshtë një ditë e nxehte vere dhe jeni ne shoqëri me miqtë dhe familjen tuaj pas më shumë se një viti karantine, duke festuar vaksinimin apo edhe thjesht faktin e të qenit bashkë. Dhe për të lehtesuar te nxehtin, shkoni në frigorifer për një birrë të ftohtë nga akulli.

 

Ndërsa kjo mund të jetë freskuese për momentin,një arsye me e mirë do te ishte te kapni pak ujë. Nxehtësia e verës mund të kete efekte negative ne shendetin, te cilat përforcohen kur keni pirë edhe pak alkol.

 

Rreziku më i madh: dehidratimi

Sa herë që jeni jashtë në te nxehte për periudha të zgjatura - si në plazh ose piknik - jeni në rrezik dehidratimi. Konsumimi i alkoolit vetëm e rrit atë rrezik.

 

Alkooli zvogëlon lëshimin e hormonit vazopresinë, i cili mban lëngjet e trupit tuaj të balancuara. Në të njëjtën kohë, alkooli është gjithashtu një diuretik që do të thotë më shumë urinim dhe që mund të çojë në dehidratim edhe pa nxehtësi. Shtoni kesaj gjithë atë djersë nga dielli i nxehtë dhe kjo është një recetë e plote për katastrofën e dehidrimit. Dehidrimi sjell ulje te presionit te gjakut. 

 

Nuk duhet harruar kafeina - qoftë përmes kafesë, apo e perzier ne pije te tjera - rrit rrezikun e dehidratimit edhe më tej.

 

Dehidratimi gjithashtu mund të shfaqi shenja të caktuara qe ngjajne me dehjen. Crregullim I te menduarit, veshtiresi per te ngare makinen, pamundesi per te marre vendime te arsyeshme apo edhe crregullim te berjes se bisedave te thjeshta – ankesa keto qe mund ti shkaktoje edhe dehja.

Birre apo pijet e tjera: A është njëri më i keq se tjetri në te nxehte ?

Duke pasur parasysh që përmbajtja e alkoolit ne liquore është zakonisht më e lartë në alkool sesa në nje birrë, ka kuptim që pirja e birrës në vend të pijeve të përziera mund t'ju ndihmojë të shmangni dehidratimin. Por realiteti është pak më komplekse.

 

Nëse konsumoni pije alkoolike (vodka, uiski, etj) në sasi të barabartë me sasine e birrës, si psh 350 ml margarita në krahasim me 350 ml birre, do të deheni shumë më shpejt nga Margarita. Por nëse jeni duke pirë atë që konsiderohet një pije alkoolike standarte, nuk ka shumë ndryshim sepse sasia e alkolit te marre është e njëjtë.

 

Një pije alkoolike standarte, përmban rreth 14 gram alkool të pastër. Nga ato matje, një kanaçe mesatare prej 350 birrë përmban të njëjtën sasi alkooli si një gotë verë 150 ml apo një teke pijeje standarte alkolike si rum, vodka, xhin ose uiski.

 

Sidoqoftë, një gjë që duhet mbajtur parasysh është përmbajtja alkoolike e birrës qe po perdorni. Ndërsa markat kryesore në përgjithësi prodhojnë midis 4% dhe 5% alkool për shishe birre, marka të caktuara të birrës artizanale janë 9% alkool për të njëjtin vëllim. Me fjalë të tjera, nga një shishe me 9% alkol merrni pothuajse dyfishin e alkolit qe merrni me birrat e zakonshme.

 

Kujdes nga një ndjenjë e rreme e hidratimit

Një gabim tjetër që duhet të shmangni, është të mendoni se pirja e gjithë atij lëngu ju rehidraton. Nëse jeni duke pirë shumë birrë ose një pije alkoolike, mund të ndiheni sikur po pini shumë lëngje dhe qëndroni të hidratuar, por alkooli e eleminon ate sasi lengjesh sepse është faktor dehidratues.

 

Jo se të pish kokteile është më mirë. Nëse jeni duke pirë një kokteil  të ëmbël, juve ju ndodh e  njëjta gjë. Ndihet sikur po qëndroni të hidratuar sepse ato pihen shumë më lehte sesa të pini nje pije alkolike standarte . Por është i njëjti efekt si me birrën: Alkooli ende po ju dehidraton nëse nuk pini ujë të mjaftueshëm.

 

Sheqeri, zuzari i fshehur

Të gjitha këto pije kanë gjithashtu edhe efekte shëndetësore të tjera negative. Ata mund te kene shume kalori në një porcion të vetëm - deri në 400 deri në 500 kalori në disa kokteile dhe birra artizanale – te cilat mund të vijnë të ngarkuara me karbohidrate. Per me teper, nese jeni duke pire pije te embla, me shume kalori, ato mund tju sjellin ndjesine e ngopjes. Nese ndiheni te ngopur, atehere nuk do te hani ushqim, I cili do te ndihmonte ne perthithjen e nje pjese te alkolit.

Si të luftoni dehidratimin: ujë, ujë, ujë

Pra, çfarë mund të bëni për të shmangur problemet e dehidrimit kur pini pijen tuaj të preferuar të shijshme pranë pishinës?  Për të luftuar rrezikun e dehidrimit të alkoolit, rekomandohet te pini 250 deri në 350 ujë për çdo pije alkoolike. Ai ngadalëson perthithjen e alkolit, ju mban të hidratuar dhe mund të zbusë efektet negative të hangoverit.

bottom of page