top of page

Cdo gje qe DUHET te dini per Coronavirusin, COVID 19

Coronavirus

  Coronaviruset,njesoj si COVID-19 qe filloi ne Kine, shkaktojne semundje te lehta ose te renda te frymemarrjes, perfshire dhe vdekjen. Qe nga ajo kohe COVID-19 eshte perhapur ne te gjithe boten. Masat me te mira parandaluese perfshijne mbajtjen e nje maske, distancimin fizik prej 2 metrash, larjen e duarve shpesh, shmangien e njerezve tes emure, mbajtjen e duarve larg fytyres si dhe pushimin dhe ushqimin e duhur.

 

Çfare eshte koronavirusi?

 

Koronaviruset jane nje familje virusesh qe mund te shkaktojne semundje respiratore tek njerezit. Ata e marrin emrin e tyre, "kurore", nga thumbat e ngjashem me kuroren qe ndodhen ne siperfaqen e virusit. Sindroma e rende akute e frymemarrjes (SARS), sindroma respiratore e Lindjes se Mesme (MERS) dhe ftohja e zakonshme jane shembuj te koronaviruseve qe shkaktojne semundje te njerezit.

 

Tipi I ri I koronavirusit, COVID-19, u raportua per here te pare ne Wuhan, Kine, ne dhjetor 2019. Virusi eshte perhapur ne te gjitha kontinentet (perveç Antarktides).

 

Sa njerez jane te infektuar me COVID-19?

Numri I njerezve te infektuar ndryshon çdo dite. Organizatat qe mbledhin kete informacion, perfshire Organizaten Boterore te Shendetesise (OBSH) dhe Qendra per Kontrollin dhe Parandalimin e Semundjeve (CDC), jane duke mbledhur informacion edhe duke mesuar vazhdimisht e me teper per kete shperthim. Deri ne kete shkrim (25/11/2020), me shume se 60,000,000 njerez ne bote jane infektuar. Mbi 1.400.000 njerez kane vdekur. Rreth 191 vende dhe territore ne te gjitha kontinentet (perveç Antartikes) tani kane raportuar raste te COVID-19.

 SHBA ka numrin me te larte te rasteve, me me shume se 11,000,000 njerez te infektuar dhe afro 250,000 vdekje. India ka afro 9,000,000 rastedhe 131,000 vdekje; Brazili ka afro 6,000,000 raste; Franca ka mbi 2.800.000 raste; Rusia ka gati 2, 000,000 raste; Spanja ka mbi 1.500.000 raste; Anglia ka mbi 1,400,000 raste; Argjentina ka mbi 1.300.000 raste; Kolumbia dhe Italia kane me shume se 1,200,000 raste; Meksika ka mbi 1.000.000 raste; Peruja ka me shume se 900,000 raste. 

 

Si perhapet koronavirusi (COVID-19) nga personi ne person?

COVID-19 mund te perhapet:

 • Kur virusi kalon nepermjet sperklave te frymemarrjes nga nje person I infektuar I cili kollitet, teshtin, flet, kendon ose merr fryme afer jush (Brenda 2 metrave). Kjo mendohet te jete menyra kryesore e perhapjesse COVID-19.

 • Nepermjet sperklave te vogla te frymemarrjes qe qendrojne ne ajer per disa minuta deri ne ore nga nje person I infektuar I cili eshte me shume se 2 metra larg ose qe atehere eshte larguar nga hapesira. Kjo metode e perhapjes ka me shume mundesi te ndodhe ne hapesirat e mbyllura me ventilim te dobet.

 • Nga kontakti I ngushte (prekja, shtrengimi I duarve) me nje person te infektuar.

 • Duke prekur siperfaqet ne te cilat gjendet virusi, me pas prekni syte, gojen ose hunden perpara se te lani duart. (Nuk mendohet te perhapet lehte me kete metode.)

COVID-19 hyn ne trupin tuaj permes gojes, hundes ose syve (direkt nga pikat e ajrit ose nga transferimi I virusit nga duart tuaja ne fytyren tuaj). Virusi udheton ne pjesen e pasme te pasazheve tuaja te hundes dhe membranes mukoze ne pjesen e pasme te fytit tuaj. Aty futet ne qelize dhe fillon te shumohet, si dhe perhapet ne indet e mushkerive. Nga atje, virusi mund te perhapet ne indet e tjera te trupit.

Qeverite, agjencite shendetesore, studiuesit dhe ofruesit e kujdesit shendetesor po punojne sebashku per te zhvilluar politika dhe procedura per te kufizuar perhapjen e ketij virusi si ne nivel global, ashtu edhe nga individi ne individ.

 

Sa kohe konsiderohet ngjites nje person I infektuar me COVID-19?

Studiuesit ende po mesojne per COVID-19. Ajo qe dihet eshte se njerezit e infektuar me COVID-19 mund ta perhapin virusin tek te tjeret para se te perjetojne vete simptomat (ndersa njerezit jane akoma “asimptomatike”). Nese keni simptoma, CDC thote se nuk jeni me perhapes se infeksionit pas 10 ditesh qe ju kane filluar simptomat.

Derisa gjithçka ne lidhje me COVID-19 te kuptohet plotesisht, keshilluesit e kujdesit shendetesor sugjerojne se masat e duhura per te qendruar te sigurt jane te:

 • Qendroni 2 metra larg te tjereve kur eshte e mundur.

 • Perdorni nje maske pelhure qe mbulon gojen dhe hunden kur ndodheni prane te tjereve.

 • Lani duart shpesh. Nese sapuni nuk eshte I disponueshem, perdorni nje pastrues dore qe permban te pakten 60% alkool.

 • Shmangni hapesirat e mbyllura te mbushura me njerez. Qendroni ne ajer te paster sa me shume qe te jete e mundur.

 • Qendroni te izoluar ne shtepi nese ndiheni te semure me simptoma qe mund te jene COVID-19 ose keni nje test pozitiv per COVID-19.

 • Pastroni dhe dezinfektoni siperfaqet e prekura shpesh.

 

Kur shfaqen simptomat e para nese infektohemi me COVID-19?

E ashtuquajtur "periudhe inkubacioni", koha midis infektimit dhe shfaqjes se simptomave, mund te shkoje nga dy ne 14 dite. Periudha mesatare para se te perjetoni simptomat eshte pese dite. Simptomat mund te variojne nga shume te lehta deri te ato te rendat. Ne rreth 80% te pacienteve, COVID-19 shkakton vetem simptoma te lehta.

 

Kush rrezikon me shume per t’u prekur nga COVID-19?

Personat me te rrezikuar per t’u infektuar nga COVID-19 jane:

 • Njerezit te cilet jetojne ose kane udhetuar kohet e fundit ne ndonje zone me perhapje aktive te vazhdueshme.

 • Njerezit te cilet kane pasur kontakt te ngushte me nje person i cili eshte i dyshuar ose konfirmuar pozitiv me virusin COVID-19. Kontakti i ngushte do te thote te qendrosh me afer se 2m distancim fizik me personin e infektuar per me teper se  15 minuata ne total, gjate 24 oreve.

 • Njerezit mbi moshen 60 vjeç qe kane semundje shoqeruese ose nje sistem imunitar te dobesuar.

A ka grupe etnike te caktuara te cilat jane goditur me rende nga COVID-19?

Po. Shume studiues kane analizuar te dhena ne te gjithe vendin dhe ne disa qytete te medha, duke pare numrin e rasteve te konfirmuara dhe vdekjeve bazuar ne racen dhe perkatesine etnike dhe faktoret e lidhur me to. Ajo qe gjeten eshte se Afrikano-Amerikanet dhe popullatat Latino-Hispanike kane shkalle me te larte disproporcionale te shtrimeve ne spital dhe vdekjeve per shkak te COVID-19.

Ka disa arsye pse studiuesit dyshojne se keto popullata jane me te prekura. Ata besojne se keto grupe etnike kane tendence te:

 • Jetojne ne ambiente familjare te dendura–duke jetuar ne zona te mbipopulluara dhe ne familje me shume breza e ben distancimin fizik akoma me te veshtire.

 • Ata qe punojne ne industrine e sherbimeve kane kontakt te perditshem me konsumatoret dhe ka me shume te ngjare te perdorin transportin publik per te shkuar ne pune, duke shtuar keshtu rrezikun e ekspozimit ndaj COVID-19.

 • Jane me te rrezikuar nese infektohen me COVID-19 per shkak te semundjeve shoqeruse  siç jane presioni i larte i gjakut, diabeti, mbipesha, astma dhe semundjet e zemres, melçise dhe veshkave.

 • Ka me shume te ngjare qe te jene te pasiguruar ose te kene mungese te sherbimit mjekesor te vazhdueshem, duke kufizuar keshtu testimin dhe sherbimet e trajtimit te COVID-19.

 • Studiuesit ende po studiojne faktore te tjere qe mund t'i bejne grupet etnike me te ndjeshme ndaj COVID-19, perfshire ketu gjenetiken dhe ndryshimet e mundshme ne indet e mushkerive, si dhe statusin socio-ekonomik dhe mjedisin shoqeror

Nese sherohem nga COVID-19, a mund te infektohem perseri?

Qendrat Amerikane per Kontrollin e Semundjeve thone se "pergjigja imune ndaj COVID-19 nuk eshte kuptuar ende". Meqenese ky eshte nje lloj i ri i koronavirusit, shkencetaret ende po mbledhin informacione dhe kerkime mbi virusin, keshtu qe eshte akoma shume heret per te ditur nese mund te infektoheni per here te dyte nese e keni pasur nje here.

Ne lidhje me kete pike, shkencetaret po studiojne nje nengrup te pacienteve qe kane COVID-19 dhe kane simptoma qe vazhdojne per jave dhe madje muaj. Keta paciente quhen transportues te gjate te koronavirusit. Shkencetaret vazhdojne t’i ndjekin keta paciente.

Simptomat

Cilat jane simptomat e infeksionit te ri te koronavirusit (COVID-19)?

CDC thote se mund te keni koronavirus nese keni keto simptoma ose kombinim te simptomave:

 • Ethe ose temperatura.

 • Kollitja

 • Gulçim ose veshtiresi ne frymemarrje.

 • Lodhja.

 • Dhimbje te muskujve ose trupit.

 • Dhimbje koke.

 • Humbje e shijes ose nuhatjes.

 • Dhimbje te fytit.

 • Mbingarkese ose rrjedhje hundesh.

 • Te perziera ose te vjella.

 • Diarre.

 • Simptoma te tjera jane te mundshme.

Simptomat mund te shfaqen ndermjet dy dhe 14 ditesh pas ekspozimit ndaj virusit. Femijet kane simptoma te ngjashme, por zakonisht me te buta sesa te rriturit. Te moshuarit dhe njerezit qe kane gjendje te renda shendetesore si semundja e zemres ose mushkerive ose diabeti jane ne rrezik me te larte te nderlikimeve nga COVID-19.

Telefononi 127 dhe merrni kujdes te menjehershem mjekesor nese keni keto shenja paralajmeruese:

 • Problem me frymemarrjen.

 • Dhimbje te vazhdueshme ose presion ne gjoksin tuaj.

 • Marramendje

 • Veshtiresi ne zgjimin nga gjumi.

 • Buzet ose fytyra pak te nxira.

Kjo liste nuk perfshin te gjitha simptomat e mundshme. Kontaktoni mjekun tuaj nese shqetesoheni se mund te keni koronavirus.

Diagnostikimi dhe testet

Si diagnostikohet koronavirusi?

 

COVID-19 diagnostikohet me nje test laboratorik duke marre sekrecione nga hunda dhe fyti.

 

Kur duhet te testohem per koronavirus (COVID-19)?

Telefononi mjekun tuaj nese:

 • Ndiheni te semure me ethe, kolle ose keni veshtiresi ne frymemarrje.

 • Keni qene ne kontakt te ngushte me nje person te diagnostikuar ose te dyshuar te kete COVID-19.

Mjeku do t'ju pyese ne lidhje me simptomat tuaja dhe do t'ju tregoje nese keni nevoje te testoheni per koronavirusin e ri, COVID-19 dhe ku te shkoni per t'u testuar.

Nese rezultoj koronavirus pozitiv, per sa kohe duhet te veteizolohem?

 

Sipas rekomandimeve aktuale te CDC, ju duhet te veteizoloheni derisa te keni permbushur tre kriteret e meposhtme:

 

 1. Kane kaluar 10 dite qe kur simptomat tuaja u shfaqen per here te pare.

 2. Ju nuk keni pasur ethe/temperature per 24 ore dhe nuk keni perdorur ilaçe per uljen e temperatures gjate kesaj kohe.

 3. Simptomat tuaja COVID-19 jane permiresuar.

Nderkohe qe jeni veteizoluar ne shtepi mundohuni te qendroni ne nje dhome vecmas per te shmangur kontaktin me pjesetaret e tjere te familjes. Nese nuk mund te qendroni 100% te izoluar ne nje dhome vecmas, qendroni te pakten 2 metra larg te tjereve dhe perdorni nje maske pelhure, lani duart shpesh / anetaret e familjes te lajne duart shpesh dhe dezinfektoni shpesh siperfaqet e prekura zakonisht dhe zonat e perbashketa.

Nuk keni nevoje te ritestoheni per te dale jashte shtepise tuaj. Sidoqofte, meqenese çdo rast eshte unik, ndiqni rekomandimet e mjekut per testim.

Nese keni nje sistem imunitar te dobesuar ose keni pasur nje rast te rende te COVID-19, kriteret e CDC nuk vlejne per ju. Ju duhet te qendroni ne shtepi deri ne 20 dite pasi simptomat tuaja jane shfaqur per here te pare. Flisni me mjekun e familjes per situaten tuaj.

 

Per sa kohe duhet te izolohem nese kam qene prane nje personi me COVID-19?

Sipas CDC, nese keni qene ne kontakt te ngushte me nje person qe ka COVID-19, duhet te qendroni ne shtepi per 14 dite pasi te keni takuar per here te fundit kete person. Ju nuk keni nevoje te qendroni ne shtepi nese personi ka pasur simptoma COVID-19 brenda tre muajve te fundit dhe ata jane sheruar plotesisht dhe kane mbetur pa simptoma.

 

A eshte e mundur qe dikush I infektuar me virusin te rezultoje negative gjate testimit?

Po. Kjo eshte e mundur. Ka disa arsye per rezultatet e testit "negativ te rreme" - do te thote qe ju me te vertete keni COVID-19 edhe pse rezultati i testit thote se nuk keni.

Arsyet per nje rezultat te gabuar negativ te testit COVID-19 perfshijne:

 • Ju u testuat shume heret gjate semundjes. Virusi nuk eshte shumezuar ne trupin tuaj ne nivelin qe mund te zbulohet nga testi.

 • Nuk u mor nje moster e mire. Personeli i kujdesit shendetesor mund te mos kete depertuar mjaft thelle ne zgavren e hundes per te mbledhur nje moster te mire. Mund te kete edhe gabime te trajtimit dhe gabime te transportit, pasi qe mostra duhet te transportohet ne nje laborator per t'u testuar.

 • Testi COVID-19 nuk ishte aq i ndjeshem apo specifik sa te zbulonte COVID-19. "Ndjeshmeria" i referohet aftesise se testit per te zbuluar sasine me te vogel te virusit. "Specifikimi" i referohet aftesise se testit per te zbuluar vetem virusin COVID-19 dhe jo viruse te tjere te ngjashem. Shume laboratore te ndryshem komerciale dhe spitalore kane zhvilluar teste per COVID-19. Te gjithe duhet te plotesojne standardet, por asnje test nuk eshte 100% i ndjeshem dhe 100% specifik per COVID-19. Kjo eshte arsyeja pse ekziston gjithmone mundesia e testeve "false negative" dhe "false pozitive".

Nese mendoni se mund te keni COVID-19 edhe nese testi juaj eshte negativ, eshte me mire te ndiqni rekomandimin aktual te CDC. Qendroni ne shtepi per 10 dite nese mendoni se jeni te semure. Qendroni 2 metra larg te tjereve ("distancimi shoqeror") dhe perdorni nje maske pelhure. Kontaktoni mjekun tuaj nese simptomat tuaja perkeqesohen. Kontaktoni perseri mjekun kur simptomat tuaja permiresohen - mos vendosni vete nese eshte e sigurt qe te jeni prane te tjereve.

MENAXHIMI DHE TRAJTIMI

Cilat ilaçe jane aktualisht te miratuara per te trajtuar COVID-19?

 

Aktualisht, vetem nje ilaç ka marre miratimin e Administrimit te Ushqimit dhe Barnave (FDA). Remdesivir (Veklury®) eshte aprovuar per te trajtuar pacientet e shtruar ne spital me infeksion COVID-19.

Çfare trajtimesh marrin njerezit nese kane COVID-19?

Autoriteti i Institutit Kombetar te Shendetit, Paneli i Udhezimeve te Trajtimit COVID-19 - rekomandon trajtimet e meposhtme bazuar ne ashpersine e COVID-19.

 1. Nese nuk jeni ne spital ose nuk keni nevoje per oksigjen shtese:

  • Nuk rekomandohet asnje mjekim specifik antiviral apo imunoterapi.

 2. Nese jeni ne spital:

  • Mund t'ju jepet remdesivir IV me ose pa kortikosteroid deksametazon oral (ose me ane te gojes) ose deksametazon vetem nese remdesivir nuk mund te perdoret.

  • Ne varesi te ashpersise se infeksionit tuaj COVID, mund t'ju duhet:

   • Oksigjen shtese (dhene nepermjet nje tubi qe futet ne vrimat e hundes tuaj).

   • Ventilim mekanik (oksigjen me ane te nje tubi qe futet brenda rrugeve tuaja te frymemarrjes, me trake. Nderkohe qe merrni oksigjen permes nje ventilator jepen ilace per t’ju mbajtur te pergjumur dhe te ndiheni sa me rehat gjate procesit.

   • Oksigjenimi i membranes ekstrakorporeale (ECMO). Ju vazhdoni te merrni trajtim ndersa nje paisje pompon gjakun tuaj jashte trupit tuaj. Ajo merr persiper funksionin e mushkerive dhe zemres se trupit tuaj.

Instituti Kombetar i Shendetit, Paneli i Udhezimeve te Trajtimit COVID-19 eshte ++KUNDER++ trajtimeve te meposhtme:

 • Klorokine ose hidroksiklorokine me ose pa azitromicine per trajtimin e pacienteve te shtruar ne spital dhe jo te shtruar ne spital (perveç studimeve klinike).

 • Lopinavir / ritonavir ose frenues te tjere te proteazes HIV (perveç studimeve klinike).

 • Ivermektin (perveç studimeve klinike).

Cilat medikamente te tjera jane miratuar nga FDA per trajtimin e COVID-19 ne raste emergjente?

FDA autorizoi perdorimim ne raste emergjentete antitrupit monoklonal bamlanivimab per trajtimin e formes se lehte ne te moderuar te COVID-19 ne te rriturit dhe femijet e moshes 12 vjeç e lart qe peshojne mbi 40 kg, te cilet nuk jane ne spital, por qe kane rrezik te kalojne ne forme te rende. Medikamenti aplikohet permes venes tuaj (IV).

FDA gjithashtu ka dhene autorizim edhe per kombinimin e dy antitrupave monoclonal – casirivimab dhe imdevimab – tek te rriturit dhe femijet mbi 12 vjec dhe mbi 40 kg. Ky kombinim rekomandohet tek format e lehte dhe te mesme te COVID 19, te cilet kane rrezik te larte te kalojne ne forme te rende.

FDA gjithashtu ka dhene autorizimin e perdorimit emergjent te Plazmes per te trajtuar COVID-19. Ky eshte gjak i dhuruar nga njerezit qe kane nje rast te konfirmuar te COVID-19 dhe jane sheruar.

Cilat vaksina jane ne fazat e fundit te zhvillimit per te parandaluar COVID-19?

Jane me shume se 50 vaksina qe po studiohen per te parandaluar COVID-19 qe tani jane ne fazen e vone (faza e trete) te zhvillimit dhe regjistrimit te pjesemarresve ne Shtetet e Bashkuara. Nje ose me shume vaksina shpresohet te jete ne dispozicion te njerezve brenda ose ne tremujorin e pare ose te dyte te vitit 2021. Informacioni mbi disa prej ketyre vaksinave perfshin:

 • Nje vaksine nga Pfizer, Biontech dhe Fosunpharma u tregua se ishte 94% efektive ne pjesemarresit ne prove. Vaksina kerkon dy doza. Rreth 44,000 njerez po marrin pjese ne kete studim.

 • Moderna dhe Instituti Kombetar i Shendetit po teston nje vaksine me dy doza. Rreth 30,000 njerez po marrin pjese ne kete studim. Rezultatet e hershme kane treguar se kjo vaksine eshte 95% efektive.

 • Studimi i vaksines me nje doze te Johnson & Johnson ka perfshire 60,000 njerez.

 • AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit po testojne vaksinen e tyre me dy doza ne 30,000 te regjistruar ne studim.

 • Novavax ka nje vaksine me dy doza qe testohet ne nje studim qe perfshin 40,000 njerez.

 • Kandidati i vaksines se Janssen po perfshin 60,000 pjesemarres ne studimin e tij me doze te vetme.

Nese kam rezultuar pozitiv ne testin e COVID-19 dhe nuk kam nevoje per shtrim ne spital, çfare mund te bej per te menaxhuar me mire simptomat e mia ne shtepi?

Nese keni simptoma te lehta COVID-19, ka te ngjare te keni nevoje te trajtoni gjendjen tuaj ne shtepi. Ndiqni keto keshilla:

 • Nese keni ethe/temperature, pini shume lengje (uji eshte me i miri), pushoni shume, merrni Paracetamol. 

 • Nese keni nje kolle, shtrihuni ne nje ane (ne krah) ose uluni (mos u shtri ne shpine). Shtoni nje luge çaji me mjalte ne çajin tuaj te nxehte ose ne uje te nxehte (mos u jepni mjalte femijeve nen moshen 1 vjeç). Gargare me uje te kripur. Telefononi mjekun ose farmacistin tuaj per keshilla ne lidhje me ilacet qe jepen pa recete, siç jane suprimuesit e kolles, apo shorupet e kolles. Kerkoni nga nje mik apo anetar i familjes te marre ilaçete nevojshme per ju. Ju duhet te qendroni ne shtepi.

 • Nese jeni te shqetesuar per frymemarrjen tuaj, perpiquni te relaksoheni. Merrni fryme thelle, ngadale permes hundes dhe leshojeni ngadale permes buzeve te shtrenguara (sikur ngadale po fryni nje qiri). Nese keni probleme me frymemarrjen, telefononi 127-ten.

Nese keni nje rast te lehte te COVID-19, duhet te filloni te ndiheni me mire brenda disa ditesh deri ne nje jave. Nese mendoni se simptomat tuaja po perkeqesohen, telefononi mjekun.

PARANDALIMI

Si mund ta parandaloj infektimin nga COVID-19?

Tani per tani, mbrojtja me e mire per te parandaluar marrjen e COVID-19 eshte te ndiqni disa nga hapat e njejte qe do te ndermerrni per te parandaluar marrjen e viruseve te tjera, te tilla si ftohja e zakonshme ose gripi.

 • Lani duart per te pakten 20 sekonda- veçanerisht perpara ngrenies apo pergatitjes se ushqimit, pas perdorimit te banjos, pas fshirjes se hundeve, dhe pas kontaktit me dike qe ka grip.

 • Shmangni prekjen e syve, hundes dhe gojes per te parandaluar perhapjen e viruseve nga duart tuaja.

 • Mbuloni gojen dhe hunden me nje shami kur teshtini dhe kolliteni ose teshtini dhe kollituni ne menge. Hidhni shamite ne plehra. Lani duart me pas. Asnjehere mos kollitni ose teshtini ne duart tuaja!

 • Shmangni kontaktin e ngushte (brenda 2 m) me ata qe kane kolle, ftohje ose jane te semure. Qendroni ne shtepi nese jeni i semure.

 • Nese jeni te prirur te semureni ose keni nje sistem imunitar te dobesuar, qendroni larg nga turmat e medha te njerezve. Ndiqni udhezimet e autoriteteve shteterore te kujdesit shendetesor veçanerisht gjate epidemive.

 • Pastroni siperfaqet e perdorura shpesh (te tilla si dorezat e deres dhe tavolinat) me nje dezinfektues te forte.

 • Perdorni lende pastruese per duar qe permbajne te pakten 60% alkool nese sapuni dhe uji nuk jane te disponueshem.

 • Pershendetni njerezit me nje gjest miqesor ne vend qe te shtrengoni duart.

 • Flini mjaftueshem, hani nje diete te shendetshme, pini shume lengje dhe ushtroni nese jeni ne gjendje. Keto hapa do te forcojne sistemin tuaj imunitar dhe do t'ju mundesojne te luftoni me lehte infeksionet.

 

A duhet te mbaj maske per fytyren?

CDC rekomandon te perdorni maske ne fytyre, veçanerisht ne vendet ku eshte e veshtire te mbash te pakten 2m distance midis vetes dhe nje personi tjeter. Maskat e fytyres ju mbrojne si ju ashtu edhe njerezit perreth jush. Maskat rekomandohen sepse tani e dime qe individet me COVID-19 mund te kene simptoma te lehta ose pa simptoma dhe mund te perhapin akoma virusin tek te tjeret.

Maskat prej rrobe te rekomanduara nga CDC per perdorim nga popullata nuk jane maska kirurgjikale ose maskat N-95, te cilat duhet te rezervohen per punonjesit e kujdesit shendetesor.

bottom of page